DWA WIELKIE PIECE

Najstarsi czytelnicy (niekoniecznie muszą być góralami) pamiętają być może ze szkoły wiersz Władysława Broniewskiego o Magnitogorsku i wielkich piecach.

Znalezione obrazy dla zapytania magnitogorsk

Obiekty, o których dziś piszę, nie mają jednak nic wspólnego ani z metalurgią,                    ani z budową komunizmu w Kraju Rad. Stoją mniej więcej tysiąc kilometrów od siebie        i właściwie łączy je tylko jedno: oba są wielkie, zarówno pod względem imponujących gabarytów, jak i artyzmu.

Znalezione obrazy dla zapytania dwór artusa gdańsk

Pierwszy, znany mieszkańcom Gdańska i co bardziej ciekawskim turystom, znajduje się    w Dworze Artusa przy Długim Targu. Postawił go w połowie XVI wieku mistrz Georg Stelzener. Pięciokondygnacyjna budowla wznosi się na wysokość 11 metrów, sięgając niemal pod samo gotyckie sklepienie salonu Gdańska.

Podobny obraz

Na 520 kaflach możemy zobaczyć podobizny władców i władczyń ówczesnej Europy; wyżej zaś – alegorie cnót. Całość wieńczą godła Królestwa Polskiego, Prus Królewskich oraz herb Gdańska. Jak widać, chwałę najpotężniejszego grodu Rzeczypospolitej można było głosić także i w ten sposób.

Cheb_mapa

Drugi z pieców, odnajdziemy w Chebie, mieście położonym na niewielkim czeskim „cyplu”, wcinającym się w terytorium Bawarii. Miasto wielkiej urody ucierpiało w 1945 roku wskutek amerykańskiego nalotu. Na szczęście nie dotknął on zamku.

full_430be9_p1030903

Dziwne jest to miejsce. Wchodzi się doń po drewnianym moście nad fosą pomiędzy ceglanymi bastionami z końca XVII wieku. Bardzo przypominają umocnienia twierdzy kłodzkiej. Za to wewnątrz króluje już styl romański: ruiny XII-wiecznego pałacu cesarza Fryderyka Barbarossy, wspaniale zachowana dwupoziomowa kaplica tudzież Czarna Wieża, zbudowana z wulkaniczneego tufu.

Znalezione obrazy dla zapytania cheb hrad

Właśnie w jej podziemiach oglądałem ów słynny piec. Jeśli chodzi o rozmiary, daleko mu do gdańskiego olbrzyma choć też nie jest mały: 3 x 3 x 1,5 m. Zachwyca przepięknymi, misternymi płaskorzeźbami; ponad 300 barwnych figur odtwarza kulturę i obyczaje miejscowych chłopów.

Cheb-hrad-kamna

Choć wcale nie jest stary, niejedno już przeszedł. Na początku II wojny światowej chebskie muzeum regionalne zamówiło go u mieszkającego w pobliżu artysty rzeźbiarza Willego Russa . Ukończył on swoje dzieło w roku 1944. Piec nie trafił do muzeum, bo zaczęły się bombardowania. Pozostał w pracowni Russa aż do 1945 roku, kiedy ten jako Niemiec musiał opuścić Czechosłowację.

Znalezione obrazy dla zapytania willy russ

Przez kilkadziesiąt lat jego dzieło ozdabiało Salę Rycerską na pobliskim zamku Loket.       W latach 80 piec został zdemontowany jako obiekt „ideologicznie szkodliwy”. Przedstawione na nim sceny z życia ludu prezentują bowiem folklor miejscowych Niemców, zamieszkujących ten obszar aż do końca II wojny światowej.

Znalezione obrazy dla zapytania cheb hrad kamna

Piec przejęło muzeum w Chebie. Po upadku komunizmu ustawiono go na zamku,                 a ponieważ cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, pretensje do obiektu zgłosił zamek Loket. Chebianie pieca ani myślą oddawać. Spór trwa już ładnych parę lat                   i nie wiadomo jak się zakończy. W każdym razie jest się o co kłócić…

 

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach, Czechy, czeskie zamki, Trójmiasto i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „DWA WIELKIE PIECE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>