KOSZMARNY SEN KARLA HYNKA

My tu gadu gadu o szopkach, miesiącach i Szwejkach, a tymczasem biedny Karel Hynek Mácha (niczym Toliboski, co to przez całe filmowe „Noce i dnie” wychodził z wody                i nie mógł wyjść) ciągle wędruje po kokorzyńskim gościńcu, już od 15 grudnia                   czyli od ostatniego wpisu na jego temat.

strasburger-karol

Jego trud zostanie wreszcie nagrodzony: dotrze do miejsca równie dziwnego jak on sam. Droga Kokořínským Dolem przez cały czas wiedzie wzdłuż niewielkiego, ale bardzo malowniczego potoku Pšovka. Dzisiaj dojdziemy do jego źródła, które tryska pod zamkiem Houska.

Znalezione obrazy dla zapytania Pšovka potok

Zamczysko jest stare (prawdopodobnie z XIII wieku) i nietypowe. Całość ogranicza się     do zwalistej budowli mieszkalnej, gotycko-renesansowej, ze śladami późniejszych przeróbek. A gdzie wieża i mury?

Znalezione obrazy dla zapytania houska hrad

Zburzono je w połowie XVII wieku, tuż po wojnie 30-letniej. Różne tego podają przyczyny. Wg jednych Houskę pozbawiono funkcji obronnej, aby nie stała się punktem oporu przeciwko Habsburgom.

Znalezione obrazy dla zapytania hrad houska oront

Istnieją też przekazy na temat Oronta. Tak się zwał szwedzki oficer-bandyta. W 1648 roku nie odszedł z kolegami na daleką północ, lecz zagnieździł się w odludnym zamku i zaczął łupić okolicę. Szczególnie dawał się we znaki mieszczanom z pobliskiego Mělníka, którzy   za jego głowę wyznaczyli nagrodę.

Przestępcę zabili dwaj myśliwi, a ponieważ podejrzewano go o czary, użyli poświęconej kuli, którą kowal odlał o północy. Od tej pory Szwed straszy na zamku, podobnie jak nieznana bliżej postać w mnisim kapturze, która nie ma twarzy.

Kamienie z rozebranej wieży oraz murów posłużyły do zasypania dwóch fos od strony wejścia. Ale krążą też podania, że zasypywano nie tylko fosy. Otóż obok zamku miała istnieć bezdenna jama, będąca niczym innym jak wejściem do piekła…

_MG_1474

Jak mówi legenda, spuszczono do niej kiedyś przestępcę więzionego na zamku, w zamian za darowanie mu kary śmierci. Nieszczęśnika wyciągnięto, kiedy zaczął przeraźliwie krzyczeć. Drżąc na całym ciele powiedział, że wolałby sto razy umrzeć niż trafić tam ponownie.

Znalezione obrazy dla zapytania houska hrad kaple

Houska po dziś dzień uchodzi za najbardziej tajemniczy zamek w Czechach. Niby nic się nie dzieje, ale ludzie, przynajmniej niektórzy, czują się tu dziwnie, np. nie są w stanie przestąpić progów budowli, choć bilet wstępu trzymają w garści. Zdarzały się przypadki omdleń i złego samopoczucia, zwłaszcza w zamkowej kaplicy, słynącej z pięknych, gotyckich polichromii.

Znalezione obrazy dla zapytania houska hrad kaple fresky

Co z tym ma wspólnego Mácha? Podobno tu nocował i to aż dwukrotnie. Od ładnych kilku lat krąży w Internecie (i nie tylko) list, który miał napisać w lecie 1836 roku. Opowiada      w nim, jak przybywszy nocą w to miejsce, czuł się tak przygnębiony, postanowił pójść w ślady nieszczęsnego skazańca.

Trafił do dziwnego miasta, pełnego cuchnących wyziewów. Wszędzie sterczały monstrualne, metalowe kościotrupy. Czerwone potwory ze świecącymi oczami poruszały się połykając i wypluwając dziwacznie ubranych ludzi.

Znalezione obrazy dla zapytania autobusy praha

„Czy to piekło?” – zapytał pewną kobietę, która trzymała małą skrzynkę z migającymi obrazkami. „Niektórzy tak to nazywają” – odparła. „Gdzie jestem?” – „W Pradze.”                  – „Który jest rok?” – „2006.” Obudził się zlany potem, na skale pod zamkiem. Wszędzie była rosa, już świtało.

Jak podaje czeska Wikipedia, tekst ten (napisany bardzo przekonująco) miał wyjść jednak nie spod pióra romantycznego poety, lecz współczesnej autorki literatury fantasy, Františki Vrbenskiej. Trzeba przyznać, że to godna kontynuacja rzekomych średniowiecznych czeskich Rękopisów (Královédvorský i Zelenohorský), zmistyfikowanych przez Václava Hankę na początku XIX wieku (pisałem o nich w kwietniu zeszłego roku).

To nie wszystkie dziwne fakty i tajemnice, jakie wiążą się z Houską. Kto chciałby                 je pozgłębiać, może się tam wybrać na konferencję zagadologów Sfinga (sfinks), odbywa się co roku w maju. Dyskusja o elfach i dziedzictwie alchemików może być bardzo zajmująca…

Znalezione obrazy dla zapytania houska hrad

I jeszcze jedno: ten zamek, w sensie całkowicie dosłownym, posiada dwa oblicza. Od strony południowej, w otoczeniu lasu, wydaje się dość niepozorny. Od północy zaś widać, że stoi na zaskakująco urwistej skale.

Znalezione obrazy dla zapytania hrad houska pohled

 

Dalej zaś roztacza się z olśniewający widok na wulkaniczne szczyty z kolejnym średniowiecznym zamczyskiem – Bezděz. Dotrzemy i tam, oczywiście     z nieodłącznym Karlem Hynkiem.

 

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach, Czechy, czeskie zamki, literatura czeska, opowieści o duchach, Praga i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>