CZESI W KRAINIE ZAMKÓW

Hrady a zámky – te słowa powtarzają się w tytułach niezliczonych książek wydawanych     w Republice; począwszy od okazałych albumów i wielotomowych opracowań,                       aż po kieszonkowe przewodniki. Zobaczymy je także na licznych stronach w Internecie.       Bo też  jest o czym pisać.

Znalezione obrazy dla zapytania hrady a zamky ceska republika

Kiedy porównamy mapy zabytków Czech, sąsiednich Niemiec oraz Austrii, zobaczymy,     że „gęstość” zamków i pałaców jest podobna (jak widać istnienie państwa w granicach Rzeszy Rzymsko-Niemieckiej procentowało). Ile właściwie ich jest? Trudno powiedzieć;     to trochę tak, jakby pytać: ilu Stambuł ma mieszkańców? Odpowiedź będzie taka sama:    to zależy jak liczyć. Na przykład strona http://www.atlasceska.cz/ prezentuje 67 hradów    i 384 zámków czyli razem 451 obiektów.

Znalezione obrazy dla zapytania hrady a zamky ceske republiky  mapa

Hrady a zámky – jak to właściwie przetłumaczyć? Zamki i pałace? W zasadzie tak,            ale nie jest to reguła. Na przykład zámek w Czeskim Krumlovie trudno jest nazwać pałacem. Tym bardziej nie zasługuje na to miano klasztor i szpital w Kuksie (około 20 paru km  na zach. od Náchodu), który też Czesi zwą zámkem, a więc jest to, przynajmniej częściowo, kwestia zwyczajowa.

Znalezione obrazy dla zapytania zamek kuks

Na dodatek istnieje jeszcze słowo palác, oznaczające pałac, ale tylko położony w mieście  (np. wspaniałe rezydencje na praskiej Małej Stranie), bądź rezydencjonalną część hradu(np. královský palác na Praskim Hradzie).  Zresztą u nas, na malborskim zamku, też się mówi o Pałacu Wielkich Mistrzów…

Poza obiektami wpisanymi na listę UNESCO, dawne rezydencje zwiedzają głównie obywatele Republiki Czeskiej. Myślę, że jednym z powodów jest fakt, iż wspaniałe pańskie siedziby „występowały” (i „występują”) w niezliczonych czeskich filmowych baśniach,   które tak chętnie są tu oglądane, nie tylko przez dzieci. Zwiedzanie zamków staje się      więc także swego rodzaju powrotem do dzieciństwa, podróżą sentymentalną.       Przyjemnie jest poczuć się choć trochę jak w baśni.

Znalezione obrazy dla zapytania hluboká nad vltavou

Administratorzy  wielu zamków dwoją się i troją wymyślając coraz to nowe atrakcje.   Nocne zwiedzanie czy „spotkania z duchami” to już standard. We wspomnianym już Hrádku u Nechanic byłem kiedyś oprowadzany przez przewodników poprzebieranych za dawnych mieszkańców pałacu (hrabia, hrabina, kamerdyner, guwernantka itd.), odgrywających zabawne scenki. Czego się nie robi,  aby przyciągnąć zwiedzających …

Znalezione obrazy dla zapytania hrádek u nechanic

Cofnijmy się jednak na chwilę o sto lat. Pamiętam, jak przeglądając wydany w 1914 roku Przewodnik po Europie Mieczysława Orłowicza (gorąco polecam!), doznałem lekkiego szoku.

Znalezione obrazy dla zapytania przewodnik po europie orłowicz

 

Otóż poza Praskim Hradem wymienia on z zamków udostępnionych do zwiedzania      tylko Karlsztejn! W rzeczywistości było ich wtedy kilkanaście. Znakomita jednak większość  nie istniała na ówczesnej turystycznej mapie Czech, gdyż była zamknięta              dla zwiedzających. Na szczęście dzisiejsi potomkowie dawnych właścicieli (część obiektów została zreprywatyzowana) mają już   do turystów zupełnie inne podejście .

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach, Czechy, czeski film, czeskie zamki, Praga i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>