WSZYSTKIE IMIONA PRAGI

Znalezione obrazy dla zapytania praha mestsky znak

Zanim powstała Praga, pierwszym stołecznym miejscem, bo przecież nie miastem, był Levý Hradec. Wzniósł go w połowie IX w. legendarny Hostivít, ojciec znanego już ze źródeł historycznych, księcia-chrzciciela Bořivoja I. Lokalizacja była równie malownicza,              co nieodpowiednia na stolicę.

Znalezione obrazy dla zapytania levy hradec

10 km na północny zachód od dzisiejszej Pragi, na pagórku niewielkim, w pięknym zakolu Wełtawy, powstało książęce grodzisko, którego jedyną pozostałością jest kościół                 św. Klemensa, wielokrotnie potem przebudowywany. U podnóża starczyło potem zaledwie miejsca na miasteczko Roztoky, dziś 8-tysięczne.

Na początku X wieku nastąpiła książęca przeprowadzka na miejsce, gdzie stoi dziś Pražský hrad. Etymologia Pragi jest niezbyt jasna. Ta legendarna wywodzi się od księżnej Libuszy. Miała wysłać swe sługi w poszukiwaniu człowieka, który będzie ociosywał kłodę na próg do chaty (po czesku prah), aby w tym miejscu założyć miasto.

1

Próg (ale nie drewniany) istnieje po dziś dzień. Obecnie ma postać jazu przy Moście Karola. Drugie tłumaczenie nazwy, również hipotetyczne, mówi o vyprahlým (czyli suchym lub pustym) grzbiecie skalnym, na którym zbudowano gród książęcy.

Znalezione obrazy dla zapytania vysehradska skala

Niedługo potem wzniesiono drugi, na skale po prawej stronie rzeki, nieco bardziej na południe – Vyšehrad.
Prawobrzeżną przestrzeń między zamkami, czyli dzisiejsze Stare Miasto, zwano więc Mezihrady (Międzygrodzie).

Przydomek „magiczny”, niemiłosiernie nadużywany w reklamach różnych miejsc,               w odniesieniu do Pragi ma pełne uzasadnienie i długą tradycję. Przez wieki brzmiał jak ostrzeżenie. Tak właśnie kojarzono stolicę kraju heretyków, którą na przełomie XVI i XVII wieku Rudolf II (cesarz-król-dziwak) zapełnił towarzystwem ze wszech miar podejrzanym. Uczonymi, artystami, alchemikami, magikami, szarlatanami …

Znalezione obrazy dla zapytania rudolf ii habsburg

Przymiotnik „stověžatá“ (stuwieżowa) jest młodszy, pochodzi z początku XIX wieku. Bernardo Bolzano, jak na matematyka przystało, sumiennie policzył wieże na budynkach użyteczności publicznej; wyszło mu 103. Od jego czasów miasto cały czas rosło i zmieniało się. Dzisiejsi pragoznawcy, spisując wszystkie wieże i wieżyczki, mówią o kilku tysiącach.

Znalezione obrazy dla zapytania stovezata

Nie wiadomo, kiedy powstało określenie „Zlatá Praha„. Jedni odwodzą je od pozłacanych dachów wież zamkowych (?) w czasach Karola IV, inni od jej bogactwa lub złota Rudolfowych alchemików (hm…). Faktem jest, że złoceń tutaj dostatek. Pięknie błyszczą się w słońcu także na dachach nowszych budowli, takich jak Národní divadlo czy Obecní dům…

Narodni-divadlo-12

Czy to już wszystkie imiona nadwełtawskiej stolicy? Gdzież tam! Gdybym je tylko wymienił, powstałaby długa litania ku czci Pragi. Obok tych pochlebnych bywają też mniej piękne. Używają ich mieszkańcy, narzekający na uciążliwość codziennego żywota lub przyjezdni Czesi, np. kiedy zobaczą na Małej Stranie hamburgery po 500 kč. Nie będę ich ujawniał. Jeśli ktoś jest ciekaw, niech sam posłucha, kiedy Pragę odwiedzi.

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach, Czechy, czeskie zamki, Karol IV, Praga i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>