U OPTYKA PUSTELNIKA

Dzisiaj powędrujemy do innego zakątka pustelniczego dużej urody, tym razem                     w północnych Czechach, niedaleko Czeskiej Lipy. Najbliżej do niego ze stacji kolejowej      w miasteczku Nový Bor – zaledwie 4 kilometry.

Znalezione obrazy dla zapytania sloup v čechách mapa

Wyprawiając się do Sloupu v Čechách (tak się nazywa ta wieś), warto wstać skoro świt, żeby być pierwszym w kolejce do… drabiny, a właściwie dwóch drabin, po których trzeba się wdrapać na wysokość 35 metrów. Im słońce wyżej, tym kolejka dłuższa, bo na górze miejsca niewiele.

Znalezione obrazy dla zapytania sloup v čechách

Ten malowniczy masyw skalny przyciągał uwagę ludzi od zawsze, służąc celom zbożnym lub występnym. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki kamiennej.                           W średniowieczu stał na skale zameczek, w którym w XV wieku zagnieździł się Mikuláš Pancíř ze Smojna, wielce namolny rycerz-rabuś, nękający pograniczne ziemie Saksonii        i Łużyc. Resztki zamku zniszczyli ludzie-demolki czyli Szwedzi podczas wojny trzydziestoletniej.

W 1679 roku, za za pozwoleniem właściciela tych ziem osiedlił się na skale pierwszy pustelnik. W ciągu 102 lat będzie ich tu w sumie sześciu: zakonnik, malarz, żołnierz             -weteran, stolarz, optyk-ogrodnik i tkacz. W 1785 roku cesarz Józef II zakaże pustelnictwa w imperium Habsburgów; Sloup zamieni się w romantyczną szlachecką świątynię dumania w pięknych okolicznościach przyrody.

Znalezione obrazy dla zapytania sloup v čechách rytina

W miękkim piaskowcu pustelnicy wyżłobią sobie cele, nawę podziemnego kościoła, drogę krzyżową, pomieszczenia gospodarcze. Cysterna na wodę pozostała po średniowiecznych mieszkańcach zamku. Powstanie też też taras widokowy, na którym można dziś ujrzeć wysoką, zakapturzoną postać, spoglądającą w dal przez lunetę.

Znalezione obrazy dla zapytania sloup v čechách

To Samuel Görner, najciekawszy z pustelniczych mieszkańców Sloupu. Był synem miejscowego optyka (wiejski optyk? trudno to sobie wyobrazić…), z wykształcenia ogrodnikiem, ale też poznał od ojca sztukę szlifowania soczewek. Dziwne miał upodobania; w młodości zamieszkał w sztucznie wydrążonej jaskini, która do dziś nosi nazwę Samuelowej. Przez 17 lat zajmował się tam wyrobem okularów oraz lunet, nie zapominając o ogrodnictwie.

Znalezione obrazy dla zapytania sloup v čechách samuelova jeskyne

Kiedy zmarł poprzedni pustelnik, zajął jego miejsce na skale, skąd po 7 latach (w 1742 roku) wypędziła go wojna o sukcesję austriacką. Nadciągali właśnie Prusacy, którzy chętnie porywali do wojska mężczyzn wysokiego wzrostu, takich jak Samuel. Wiadomo jeszcze,     że w Pradze wstąpił do Franciszkanów, jako pątnik udał się do Rzymu, potem żył w kilku czeskich pustelniach. W ostatniej, koło Svatej Hory u Příbrami, został podobno zamordowany (1772).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warto o tym wszystkim podumać stojąc na skale obok fratra Samuela, razem z nim podziwiając błękitne kontury Gór Łużyckich.

 

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „U OPTYKA PUSTELNIKA

  1. ~Otylia pisze:

    ale tam ślicznie jest

  2. ~Oliwia pisze:

    magicznie tam o dziwo trochę

  3. ~Nina pisze:

    bardzo ładne miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>