KOCIM SZLAKIEM PO CZECHACH

Kiedyś przed laty, w deszczowy dzień, wybrałem się do krakowskiego Muzeum Czartoryskich powdychać atmosferę staroświeckiej ekspozycji; było cicho, pojedynczy zwiedzający snuli się sennie po salach.

Znalezione obrazy dla zapytania jeśli dziś wtorek to jesteśmy w belgii

Naraz roztrzeszczały się wiekowe parkiety pod niemal marszowym krokiem wielojęzycznej grupy energicznych starszych pań. Wszystkie miały plakietki z napisem „Across Europe”; zmierzały, oczywiście, do „Damy z łasiczką”, by po 10 minutach znów przedefilować obok mnie.

Podróżować można na wiele sposobów. Jedni (z różnych powodów) robią to konformistycznie, „tak jak inni”, czego przykładem mogą być jednodniowe wycieczki do Pragi np. ze Szklarskiej Poręby. Ostrym kłusem ze Starego Miasta przez Most Karola        na Małą Stranę i Hradczany, do tego jakieś szybkie piwo (horrendum! czy w ogóle poczują jego smak?) i Praga „zaliczona”… Owszem, ale co z tego zostanie?

Znalezione obrazy dla zapytania jednodniowa wycieczka do pragi

Ci, którzy odważą się „wybić na niepodległość” i powędrować samotnie własnymi drogami, zobaczą i, co najważniejsze, przeżyją, choćby Pragę (nieszczęsną, bo zatłoczoną, przynajmniej na głównych szlakach) po swojemu, z mnóstwem własnych odkryć i wrażeń, które pozostają w nas do końca życia.

Ale nawet niespieszni wędrowcy po Pipidówkach potrzebują pewnych wskazówek; przecież mało kto ma dwa lata wakacji jak bohaterowie powieści Juliusza Verne’a.

Znalezione obrazy dla zapytania dwa lata wakacji juliusz verne

Na polskie przewodniki, w większości, trudno liczyć, zajmują się tym, co uchodzi                za najważniejsze,  np. obiekty wpisane na listę UNESCO. Lepiej pozaglądać na blogi            i strony polskich eksploratorów, którzy niejeden czeski zakątek już zwiedzili i opisali.

Prawdziwą bramą do interioru jest jednak choćby częściowa i bierna znajomość czeskiego. Wówczas można poszukać cennych informacji w miejscowych opracowaniach, poczynając od opus magnum czyli księgi 999 turistických zajímavostí České republiky Petra Davida   i Vladimíra Soukupa, przewodników regionalnych czy stron internetowych „Kudy z nudy?” lub „Kudy kam?”

Znalezione obrazy dla zapytania 999 turistickych zajimavosti

Warto też nawiedzać lokalne informacje turystyczne, przeglądać wydawnictwa (czasem bardzo niepozorne) wystawione w sklepikach i kasach przy różnych obiektach turystycznych, np. zamkach i pałacach. Tak właśnie wszedłem w posiadanie skromnej kartki z wykazem dawnych pustelni w północnych Czechach.

Inny rodzaj publikacji książkowych i internetowych należy do tzw. zagadologii; poprowadzi Was w miejsca z różnych powodów tajemnicze i niepokojące, często (podobno) obdarzone jakąś niezwykłą energią. Kluczem do nich są dwa słowa: „tajemná místa„.

Znalezione obrazy dla zapytania tajemna mista

I wreszcie: warto rozmawiać z tubylcami; czasem wskażą Wam miejsce, o którym daremnie by szukać wzmianki w opracowaniach. A jeśli w swojej wędrówce dokonacie własnych odkryć, będzie to dla eksploratora powód do uzasadnionej dumy …

 

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach, Czechy, czeskie zamki, język czeski, opowieści o duchach, piwo, Praga i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „KOCIM SZLAKIEM PO CZECHACH

  1. ~Kaja pisze:

    Czartoryscy mieszkają w moim okolicach

  2. Bardzo ciekawy artykuł. Więcej Czechów w Polsce proszę.

    • Szymon Karolewski pisze:

      przepraszam, nie widziałem Pana wpisu, niedługo będzie o Czechach w Polsce, niestety, temat jest smutny… Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>