KAPCIE ARCYBISKUPA

Do Kokořína i Babinskiego jeszcze powrócimy, ale teraz zmieniamy beczkę, którą będziemy eksplorować. Ta nosi napis: „Bramy do Czech” i chyba nikt jeszcze do niej        nie zaglądał.

Znalezione obrazy dla zapytania vinarske sudy

Tu muszę wspomnieć o S., moim słuchaczu, poecie, ale też (w przeszłości) dostawcy win. Opowiadał mi kiedyś, jak jego klienci rozpromieniali się, słysząc nazwę trunku,             który zapamiętali z wakacji w Hiszpanii czy Portugalii. Czasami jednak zdarzały się reklamacje.

- Proszę pana – mówili rozczarowani nabywcy. – To chyba jest nie to samo wino,            które piliśmy! Pod palmami, o zachodzie słońca smakowało zupełnie inaczej…”

Żeby odczuć smak napoju, potrawy, ale też krajobrazu, potrzeba sprzyjającej konstelacji     – stanu ducha, pory roku, pogody, pory dnia i pewnie jeszcze paru innych czynników…

Nie wszystkie bramy prowadzące z Polski do Czech są efektowne. Opowiem jednak              o jednej, stosunkowo mało znanej, która zrobiła na mnie duże wrażenie.

Tamtego lata, w 2007 roku, jechaliśmy na naszą morawsko-czeską wyprawę z kierunku Częstochowy, przez Opole i Nysę. Przemknąwszy przez międzyjeziorny Otmuchów, zmierzaliśmy w stronę granicy. Godzina była lekko popołudniowa, niebo bezchmurne, widoczność wyborna. Wokoło kraina płaska i mało drzewna, po której oko swobodnie może błądzić kilometrami.

Znalezione obrazy dla zapytania otmuchów

Na horyzoncie, już po czeskiej stronie, błękitniały kontury gór. Słońce zniżając się,       coraz bardziej przypominało ogromną pomarańczę, góry zaś rosły i ciemniały. Z nagrzanej i jasnej równiny wpadliśmy w podgórską, wilgotną, cienistą dolinę.

Znalezione obrazy dla zapytania sun rise

Uczucie było przejmujące; oto przy końcu dnia, ze świata realnego i oczywistego, trafiliśmy w tajemniczą przestrzeń, obiecującą niespodzianki rodem z krainy baśni.

Nad starymi domami kilkutysięcznego Javorníka górował na skale zamek Jánský Vrch. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jego nazwa pochodzi od św. Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia. Nie jest to dziwne, gdyż przez niemal 600 lat był własnością biskupów wrocławskich, zaś od XVIII wieku – ich letnią rezydencją.

Znalezione obrazy dla zapytania javornik czechy

Latami rozbudowywany, ozdabiany i dopieszczany, zachował jednak umiar i kameralność; nie ma w nim nic z barokowego rozmachu np. letniej siedziby arcybiskupów ołomunieckich w Kromieryżu.

Znalezione obrazy dla zapytania kromeriż zamek

 

Należy do zamków, gdzie czuje się naturalną patynę. Po wojnie nic w nim nie zmieniano; własnością Republiki stał się dopiero w roku 1984.

Sale reprezentacyjne, urządzone ze smakiem, ale stosunkowo niewielkie. Kuchnia, łazienka, sypialnia – wszystko po staremu. Zachowało się nawet staroświeckie (sprzed         I wojny) oświetlenie gazowe, które działa do dziś. Nie zdziwiłyby wcale kapcie właściciela stojące przy łóżku ani też, gdyby on sam stanął w otwartych drzwiach…

Znalezione obrazy dla zapytania jansky vrch interiery

W czerwcu 1945 roku na tym zamku zmarł ostatni niemiecki arcybiskup Wrocławia, kardynał Adolf Bertram, przewodniczący niemieckiego episkopatu. Przyszło mu żyć           w trudnych czasach, więc niełatwo zrozumieć jego postawę. Zainteresowanym radzę zajrzeć nie tylko do polskiej Wikipedii (np. czeska czy angielska mówią o nim trochę więcej). Jego prochy przeniesiono do katedry wrocławskiej w 1991 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania jansky vrch ditters

Dziś można tu posłuchać barokowej muzyki Karla Dittersa von Dittersdorfa, wiedeńczyka, który w Javorníku spędził 27 lat lub przynajmniej popatrzeć z tarasu w zamkowym ogrodzie na wieże Nysy i dolnośląskie równiny, jak to czynił romantyczny poeta Joseph von Eichendorff. A potem… ruszać na południe!

Znalezione obrazy dla zapytania jansky vrch vyhlidka

I właśnie to, Szanowni Czytelnicy, zamierzam teraz uczynić. Wybaczcie, ale wilegiatura ma swoje prawa. Zobaczymy się prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia. Mějte se krásně!

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach, Czechy, czeskie zamki, Wrocław i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „KAPCIE ARCYBISKUPA

  1. ~Telimena pisze:

    no chyba własnie nie zaglądał

  2. ~Tekla pisze:

    wooow, lubię takie zamki na wzgórzu, dodają dodatkowo trochę dreszczyku :D

  3. ~Tacja pisze:

    świetnie tam jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>