FIGURY PANA TAPICERA

Przypominam ten tekst, ponieważ niedługo chciałbym napisać o pewnym poprzedniku pana tapicera; tym razem będzie to kucharz z romantyczną fantazją…

Nigdy nie odkryłbym tego panoptikum, gdybym nie musiał czekać cały dzień na autobus (wiadomo: sobota) w Kunštácie na Morawach. Obejrzawszy miejscowe, przykurzone            i dość ponure zamczysko, zawałęsałem się (zwabiony drogowskazem „Jaskinia”)               do pobliskiej wsi Rudka.

Jaskinia okazała się dziełem człowieka, a ściślej mówiąc – dwóch zapaleńców z lat 20 zeszłego stulecia. Pierwszym był Stanislav Rolínek z Bořitova, młody czeladnik tapicerski. Pan Rolínek miał zdolności plastyczne oraz dość osobliwe zboczenie, z którego podśmiewali się sąsiedzi. W czasie wolnym znikał z toporkiem strażackim w pobliskim lesie i tam rzeźbił w skałach posągi.

Tym sposobem powstała imponująca grupa trzech wodzów husyckich:

Sąsiedzi przestali się śmiać, a pan Rolínek stał się znany. Przynajmniej na tyle, że usłyszał o nim František Burian z Kunštátu, wędliniarz i patriota, nie tylko lokalny.

Pan Burian miał marzenie: chciał stworzyć niezwykły pomnik upamiętniający powstanie Czechosłowacji, a przy okazji rozsławić na całą Republikę mały Kunštát. W tym celu zakupiwszy pod wsią Rudka skalną ścianę (wraz kawałkiem płaskowyżu), zaprosił pana Rolínka, aby wyrzeźbił w niej posąg prezydenta, Tomáša Garrigue Masaryka.

Figura była potężna (ponad 10 m wysokości) i chyba dość kłopotliwa. Znany ze skromności TGM, prezydent-filozof, z pewnością nie marzył o tym, aby się stać obiektem kultu jednostki.

Ale na tym nie koniec. Obok Masaryka wyciosano w miękkim piaskowcu jaskinię, w której zaczęły powstawać posągi: św. Wacława wraz ze śpiącymi rycerzami z góry Blaník          oraz żołnierzy trzech czechosłowackich legionów z I wojny światowej: francuskiego, rosyjskiego i włoskiego. Pan Burian przewidział też kącik dla dzieci: kamienną królewnę Śnieżkę z siedmioma krasnoludkami (wyrzeźbił je osobiście). Całości dopełniła zbudowana na płaskowyżu kamienna wieża widokowa.

W ten oto sposób pan Burian spełnił swoje marzenie, a pan Rolínek wygrał wyścig             ze śmiercią – miał zaawansowaną gruźlicę. Zanim umarł, zdołał dokończyć dzieło swojego życia.

Nadeszła II wojna światowa; monumentalny posąg Masaryka starano się ukryć                   za kamiennym murem, głowę prezydenta obudowano drewnianą niby-chatką. Nic to nie pomogło. Po zamachu na „protektora” Czech i Moraw Reincharda Heydricha, hitlerowcy kazali posąg wysadzić, pozostały z niego tylko buty. Rozbito też figury legionistów. Zniszczenia dopełnili po wojnie komuniści likwidując… krasnoludki – nie pasowały           do światopoglądu naukowego.

Po upadku komunizmu spadkobiercy firmy Burian (która nadal produkuje wędliny) odzyskali dzieło swojego przodka. Krasnoludki wróciły na swoje miejsce, podobnie jak legioniści (w postaci popiersia). Dziś więc można bez przeszkód przechadzać się między śpiącymi rycerzami, rozmyślając nad kolejami historii i  drogami ludowego patriotyzmu.

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach, Czechy, czeskie zamki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „FIGURY PANA TAPICERA

 1. ~Benigna pisze:

  Wchodząc na Twój blog widzę zdjęcie u góry,które mnie fascynuje, uśmiech na twarzy sam się maluje :)

  • Szymon Karolewski pisze:

   Zdjęcie (mam nadzieję, że mówimy o tym samym – długim z aleją) jest firmowe Onetu, ale go nie zmieniam, ponieważ też je lubię, dobrze nastraja i kojarzy się z wędrówką, a przecież o tym właśnie jest mój blog…

 2. ~Micho pisze:

  Miał facet talent

 3. ~Dorota pisze:

  no proszę fajnie wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>