CUDOWNE ZWIERCIADŁO

Roku Pańskiego 1348 dużo się działo w Czechach. Karol IV miał fofr czyli urwanie głowy. Tu zakładał uniwersytet, tam – praskie Nowe Miasto (na południe od Starego), przewodniczył obradom sejmu Rzeszy oraz czeskiego, a jeszcze w morawskim Znojmie musiał negocjować warunki małżeństwa swojej córki z młodym Rudolfem Habsburgiem.

Nic dziwnego, że nie zdążył położyć kamienia węgielnego pod zamek, który wymyślił. Miejsce było trudno dostępne, lecz wyjątkowej urody – pośród lasów i wapiennych skał Czeskiego Krasu, „niezbyt blisko od miasta i niezbyt daleko”. Około 30 kilometrów            na południowy zachód od Pragi czyli o jeden dzień konnej jazdy.

Karlštejn, bo takie ten zamek otrzymał miano , był równie niezwykły jak jego pomysłodawca. Miał służyć jako skarbiec przedmiotów najcenniejszych w Rzeszy                  i Królestwie Czeskim: insygniów koronacyjnych oraz relikwii związanych z męką Chrystusa. Był symbolem potęgi zarówno władzy kościelnej, jak i świeckiej.

Znalezione obrazy dla zapytania karlstejn hrad

Miało to wpływ na jego kształt architektoniczny. Minąwszy pierwszą bramę, dochodzimy do siedziby burgrabiego. Najważniejsze budowle kryją się jednak za drugim pierścieniem murów. Najniżej położony jest kilkukondygnacyjny pałac cesarski. Tu znajdowały się sale reprezentacyjne o ścianach pokrytych polichromiami (niestety, nie zachowały się)           oraz sypialnia Karola, z której kręte schodki wiodą do położonej piętro wyżej sypialni królowej.

Pałac cesarski:

Znalezione obrazy dla zapytania karlstejn marianska ves kostel

Drewniany, zwodzony mostek prowadził z pałacu do górującej nad nim Wieży Mariackiej (Mariánská věž). Jest w niej zamkowy kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, tudzież prywatna kaplica Karola, poświęcona św. Katarzynie (najlepiej zachowane wnętrze na Karlštejnie). To właśnie w niej Władca medytował przez całe dnie, komunikując się      ze światem zewnętrznym tylko za pomocą pióra i papieru.

Znalezione obrazy dla zapytania karlstejn kaple sv kateriny

Na szczycie skały wznosi się Wielka Wieża, oddzielona jeszcze jednym pierścieniem murów; wchodzi się do niej znowu po drewnianym mostku z drugiego piętra Wieży Mariackiej (obie nie posiadały wejścia z parteru).

Znalezione obrazy dla zapytania karlstejn velka vez

Najważniejsza i najpotężniejsza budowla zamku, o murach dochodzących do 6,5 metra grubości (wewnątrz nich znajdują się schody) kryła w swoim wnętrzu największe cesarsko -królewskie skarby oraz Kaplicę Św. Krzyża, arcydzieło sztuki gotyckiej.

Złocone sklepienie, ozdobione soczewkami ze weneckiego szkła, symbolizuje niebo, oczywiście w znaczeniu nadprzyrodzonym. Poniżej zobaczymy „wojsko niebieskie” 129 (jeden zaginął) wizerunków świętych, proroków i władców pędzla Mistrza Teodoryka, mających strzec złożonych tu insygniów i relikwii. Dolną część ścian pokrywają płyty           z polerowanych kamieni półszlachetnych.

Karlštejn - kaple sv. Kříže

Pokryte żelaznymi płytami drzwi zamykały się na dziewięć zamków. Nikt nie śmiał wejść do kaplicy bez osobistego pozwolenia Karola; msze odprawiali tu jedynie praski arcybiskup oraz dziekan miejscowej kapituły.

Do dziś badacze nie są całkowicie pewni, gdzie trzymano insygnia koronacyjne; obie skrytki, bowiem insygnia Rzeszy i Królestwa Czeskiego przechowywano oddzielnie,(prawdopodobnie wypełnione gruzem) zamurowano w XIX wieku, zaś prowadzone metodami nieinwazyjnymi badania, nie dały jasnej odpowiedzi. Nie wiem, czy tajemnice zamku zostały do końca zbadane; jednakże to, co nim wiemy, wystarczy, aby go uznać       za zwierciadło wyobraźni i umysłu Karola oraz epoki, w której żył.

Mam nadzieję, że cierpliwi Czytelnicy, którzy dobrnęli do końca tekstu, nabrali ochoty      na spędzenie nocy na Karlštejnie – czeka nas to już niebawem…

 

Informacje o Szymon Karolewski

Szymon Karolewski, filolog, od wielu lat zajmuje się czeską historią i kulturą, uczy języka czeskiego. Związany z Gdańskiem i Wrocławiem. Mieszka w Gdańsku Oliwie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii atrakcje turystyczne w Czechach, Czechy, czeskie zamki, Karol IV i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „CUDOWNE ZWIERCIADŁO

  1. ~Marta pisze:

    mnie wpis jak najbardziej do tego zachęcił

  2. ~Ulka pisze:

    trzeba się kiedys wybrać i pozwiedzać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>